Yemen

Dünya üzerindeki en büyük insanlık dramının yaşandığı Yemen’de, 24 milyon insan yardıma ve korunmaya muhtaç durumda hayatını sürdürüyor. Bölgede yaşayan ihtiyaç sahiplerine acil yardımlarla destek oluyoruz.

Sadakataşı Derneği olarak ülkede yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayarak ‘‘Yemen Can Derdinde İyilik Bizim Elimizde’’ çağrısıyla bölgeye acil yardımlar ulaştırıyoruz. 

Yemen'de 2015 yılında başlayan iç savaş sonrasında büyük bir insani kriz yaşanıyor. Çatışmalar sonrasında ülke kuzey ve güney olarak fiilen ikiye bölünmüş durumda. Kuzey Sana bölgesinde Husiler, Güney Aden bölgesinde ise koalisyon güçleri ve hükümet kontrolü elinde bulunduruyor.

Yemen’de yaşanan kıtlık ve ekonomik problemler nedeniyle insanlar gıda temin edemiyor. Ülkede her 10 dakikada bir çocuk açlık nedeniyle yaşamını yitiriyor. Birçok insan ağaç yaprakları yiyerek yaşam tutunuyor. Milyonlarca insan yurtdışından gelen yardımlarla hayatını idame ettiriyor.

Ekonomik kriz

İç savaş nedeniyle Yemen’de ekonomi %30 küçüldü. Halkın alım gücü azalırken, üretim durma noktasına geldi. Yemen riyali bu süreçte %250 değer kaybetti. İşsizlik oranının %35 civarına çıktığı ülkede milyonlarca insan gıda temin edemiyor.

24 milyon insan yardım bekliyor

Yemen'de yaşanan iç savaş nedeniyle 70 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Saldırılar nedeniyle birçok hastane, okul ve altyapı tesisi kullanılamaz hale geldi. Temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor. Ülkede 24 milyon kişi insani yardıma ve korumaya muhtaç durumda yaşamlarını sürdürüyor.

İlk etapta 1 milyon TL değerinde yardım

Genel Başkanımız Kemal Özdal yapmış olduğu açıklamada; ‘‘Yeryüzünün en büyük insanlık krizi Yemen’de yaşanıyor. Bölgede milyonlarca insan acil yardım bekliyor. Başta gıda, sağlık barınma ve eğitim olmak üzere birçok konuda bölgeye yardım ulaştırıyoruz. İlk etapta kardeşlerimize 1 milyon TL değerinde insani yardım yapacağız. Hayırsever vatandaşlarımıza zor durumda olan Yemenli kardeşlerine destek olmaya davet ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.


Yemen Acil Yardım Projelerimiz;

Adak, Akika ve Şükür Kurbanları;

Binlerce kilometre uzakta zorlu şartlar altında yaşamlarını sürdüren Yemenli kardeşlerimize adak, akika ve şükür kurbanları ulaştırıyoruz. Kurbanları bölge halkından satın alarak onlara ekonomik olarak ta destek sağlıyoruz.

Gıda Dağıtımları;

İç savaş sonrası ekonominin bozulduğu Yemen’de halk gıda bulmazken kıtlık yaşanıyor. Her 10 dakikada bir çocuğun açlıktan yaşamını yitirdiği ülkede ailelerin aylık ihtiyaçlarını karşılayacak gıda kolisi dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

Ekmek Dağıtımı;

Yemen’deki iç savaş sonrasında gıda enflasyonu yaşanırken fırınlarda zarar gördü. Hudeyde, Marib, Taiz ve İbb bölgelerinde halk ekmek bulmakta zorlanıyor. Bölge halkına gıda yardımıyla birlikte lavaş ekmek dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

Mobil Klinik ve Sağlık;

Ülkede altyapı ve sağlık sistemi çökmüş durumda, her geçen gün salgın hastalıklar ve ölümler artıyor. Bu durumun çözümüne katkı sağlamak amacıyla içinde tüm tıbbi ekipmanların bulunduğu mobil kliniğimizle insanları tedavi ediyor ve ilaç desteği sağlıyoruz.

Temiz Su Projesi;

Yemen’de yaşanan temiz su sıkıntısıyla birlikte tifo, kolera ve dizanteri gibi salgın hastalıklar kol geziyor. Gerçekleştirdiğimiz su dağıtımı projeleriyle başta mülteci kampları olmak üzere ülkenin dört bir tarafına içilebilir temiz su ulaştırıyoruz.

Tekerlekli Sandalye;

Yaşanan iç savaştan dolayı Yemen’de binlerce kişi sakat kaldı. Zor durumda olan ve günlük ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan insanlara tekerlekli sandalye dağıtımları gerçekleştiriyoruz. 


Gelir Temini Projeler;

Yoksulluk yaşanan ve milyonlarca kişinin işsiz olduğu Yemen’de gelir temini projelerini hayata geçiriyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere yük ve insan taşımacılığında kullanılan Tuk-Tuk aracı ve Arıcılık yapmaları için gerekli ekipmanları tedarik ediyor, geçimlerini sağlamalarına destek oluyoruz.

Sıcak Yemek Organizasyonları;

Dünya üzerindeki en büyük insanlık krizinin yaşandığı Yemen’in Taiz, El Hudeyde ve Aden bölgelerinde sıcak yemek dağıtımları gerçekleştiriyoruz. Yemek organizasyonları ile birlikte kardeşlik sofralarında buluşuyoruz.

Nakdi Destek;

İşsizlik oranının %35 civarında olduğu Yemen’de halkın alım gücü çok zayıf durumda. Ticaret ve üretimin durduğu ülkede fitre ve zekât dağıtımları yaparak bölge halkına nakdi destek sağlıyoruz.

Hijyen Kolisi Desteği;

Yemen’de bozulan alt yapı sistemleri, temiz suya ulaşamama ve salgın hastalıklar nedeniyle hijyen malzemeleri hayati derecede önemli durumda. Ülkenin birçok noktasında şampuan, sabun, diş macunu, diş fırçası havlu, deterjan, tırnak makası, maske ve ıslak mendilden oluşan hijyen paketi dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

Çocuk Paketi Yardımı;

Yemen’de yaşanan insanlık dramından en fazla çocuklar etkileniyor. Ülkede her 10 dakikada bir çocuk açlık nedeniyle yaşamını yitiriyor. Çocuklara acil yardımlar kapsamında süt toz, bebek maması, bebek bisküvisi, gıda malzemeleri ve çocuk bezinden oluşan çocuk paketi ulaştırıyoruz.

Yemen

‘‘Yemen Can Derdinde İyilik Bizim Elimizde’’ Dünya üzerindeki en büyük insanlık dramının yaşandığı Yemen’de, 24 milyon insan yardıma ve korunmaya muhtaç durumda hayatını sürdürüyor.

BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetiniz boş

bağış güvenlik